BRİÇ ELLERİ

04 Temmuz 2010
"KOZLU BASİT SQUEEZE"
    T8
T9
J7
AKJ6543
 
KQ32
A865
KT63
7
N
W 4 E
S
J76
KQ7432
52
QT
    A954
J
AQ984
982
 

50. Avrupa Takım Şampiyonası, Ostend, Belçika
Final, Tur 27, Türkiye-Rusya Maçı, 02.06.2010

WEST NORTH EAST SOUTH
A Uysal Y Khiuppenen M Kuranoğlu V Kholomeev
1 3 Pas 5
Pas Pas Pas  
     
   Atak: K
   Sonuç: 5 N=600
 
    Atak boşlandı ve doğu  6' lı oynadı. Oynayan  As' ı koydu, ' ü elimine edip kozları oynadı ve batı KQ' ı debloke etmediği için ile çıkıp AQ' a yatırdı.
    Elin analizini 3 başlık altında yapabiliriz:
 • Deklere: Konuşmalar tamamen natüreldir. Zayıf sıçramalar genel kural olarak zonsuz iken 3 batarına, zonda iken 2 batarına yapılır. Burada 7 löve alındığı kabul edilerek zonda 3 dekleresi çok uygundur. Doğu Pas veya Kontr diyebilir. Pas dendiği durumda ortağı kontr atarsa veya rakip konuşursa hala deklerasyon problemi devam edecektir. Kontr dendiği durumda belki 4-3' e oynama riski vardır, ancak 3 gelirse 3 denebilir. Güneyin 5  dekleresi barajdan çok zon yapmak amaçlıdır. ' den 7 löve alınırsa, 2 as, en az bir veya iki çaka, ya da empası ile 11 löve kolayca alınabilir.

 • Defans: Defans yerine diğer renkleri oynasa oyun kolaylıkla olurdu. Burada doğunun ne oynaması gerektiğini batının yönlendirmesi gerekir. Batıda KJ olsa idi doğunun oynaması gerekecekti. Batı K atağını boşlarken ortağına hangi rengi döneceğini preferansiyel olarak belirtebilir. En küçük kağıdını verirse dışardaki renklerin küçüğünü, ezmeden en büyük kağıdını verirse de dışardaki renklerin büyüğünü gelmesini ister. Eğer batıda KJ olsa idi ortağının K' sına 5' liyi verecekti. Bu durumda ise 8' liyi vererek ortağının gelmesini ister. dönüşüne oynayan boşlarsa risksiz olan koz dönüşü yapılmalıdır.

 • Oyun: Oyun orijinal olarak oluyordu. Şöyleki; dönüşünü boşlayıp gelen kağıdı alıp ' ü elimine ettikten sonra kozlar çekildiğinde son 5 karta şu durumda girilir:

 •  
      T

  J7
  43
   
  K32

  KT
  N
  W 4 E
  S
  J7
  Q
  52
      A95

  AQ
   

      Bu pozisyonda elde 1 koz bırakarak son 4 karta girecek şekilde4' lü oynandığında yerden Q atılır ve As tek bırakıldığında batı "squeeze" olmuştur. K' yı teklerse oynayan As' a gider sonra çakarak ele gelir ve J' yi çeker, eğer batı ' i yerse oynayan As ve ' e çakarak sağlar ve As ile yere geçer.
      Bu durum kozlu squeeze' ler arasında "simple trump squeeze" (kozlu basit squeeze) olarak adlandırılır.