BRİÇ ELLERİ

21 Eylül 2009
"KONTR" DEYİP DE GEÇMEYİN
    AKT
QJ8532
T765
 
J9843
AT

T97652
N
W 25 E
S
Q752

KJ432
KQJ3
    6
K9764
AQ98
A84
 

39. Bermuda Bowl, São Paulo, Brezilya
Final 8. segment, Açık oda

WEST NORTH EAST SOUTH
Mahmood Sementa Hamman Duboin
  1 Dbl 2NT
4 5 5 6
Dbl Pass Pass 6
Dbl* Pass Pass Pass
     
* Lightner Kontru
   Atak: K
   Sonuç: 6 Dbl N=1210
 
    29 Ağustos-12 Eylül 2009 tarihinde Brezilya' nın São Paulo kentinde yapılan 39. Dünya Takımlar Şampiyonası' nın (Bermuda Bowl) son segmentinde oynanan bu elde kapalı odada da benzer deklerasyon olmuş, ancak Batı' da oturan Versace önce güneyin 5suna kontr atmış ve son 6 kontratına da kontr atmıştır. Her iki tarafta da K atak edilmiş ve bord egale olmuştur.
    Bilindiği üzere Lightner Kontru yüksek seviyedeki kontratlara atılan ve sıradışı atak yapılmasını isteyen bir kontrdur. Defans konuşmuş ise konuşulan rengin dışında bir atak ister, genellikle yerin ilk rengini ister veya bir çaka olduğunu veya başka bir As olduğunu ifade eder.
    Buradaki deklerasyonu incelediğimizde:
  • Gerek Versace' nin 5ya gerekse de Zia' nın 6ya attığı kontrlar rakibin bu kontratı oynamayacağı varsayılarak atılmış konrtlardır. Öncelikle Ceza Kontru veya Atak Gösteren Kontr niteliğindedir. Nadiren riski olmakla birlikte oldukça yol göstericidir. Gelinecek kontrata çıkılması halinde defans olduğunu ifade eder. Aslında son kontrat ne olursa olsun bu kontrdan sonra çıkılmalıdır.
  • Ancak son kontrat olan 6e atılan ikinci kontr Lightner Kontrudur. Sıradışı atak ister. Daha önce atak istediğini belirten ortağın tekrar kontr atması ortağa sıradışı bir atak yapmasını, yani atağını değiştirmesini ister. Bu durumda her iki masada da K çıkılması ortaklık anlaşması açısından mantıklıdır.
  • Batının ya bekleyip 6e  kontr atması ve çakası olduğunu ifade etmesi ya da ya kontr attıktan sonra ortağının çıkacağını varsayarak Pas geçmesi en doğru yaklaşım olurdu.